طرح مسکن ملی و ساخت و ساز در کشور

بنیاد مسکن اعلام کرد: فاز اجرایی ساخت ۷ هزار و ۳۶۴ واحد مسکونی از طرح ملی مسکن در ۷ استان آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، و به نقل از  بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ضمن اعلام تعداد واحدهایی که تاکنون در این زمینه و در حوزه مأموریتی بنیاد عملیات ساخت آنها شروع شده، درصد پیشرفت فیزیکی کل پروژه‌ها را نیز اعلام کرد.

در این گزارش که بنیاد مسکن آن را تهیه کرده، آمده است:

بنیاد مسکن مأموریت یافته است مجموعاً ۱۰۰ هزار واحد مسکونی از تعداد کل ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برنامه ریزی شده در قالب طرح اقدام ملی مسکن را در شهرهای دارای جمعیت کمتر از ۱۰۰ هزار نفر عملیاتی و احداث کند.

این بنیاد هم اکنون در ۷ استان بخشی از این مأموریت را در قالب پروژه‌های مسکونی طراحی کرده و آماده عملیات اجرایی است.

به این ترتیب هم اکنون عملیات ساخت ۵۶۸ واحد مسکونی در استان اصفهان، ۸۹۹ واحد مسکونی در استان مازندران، ۲ هزار واحد مسکونی در استان قم، هزار و ۶۰۰ واحد مسکونی در استان کرمان، ۳۱۰ واحد مسکونی در استان خراسان جنوبی، هزار واحد مسکونی در استان تهران و ۹۸۷ واحد مسکونی در استان خراسان رضوی در فاز اجرا قرار گرفته ست.

بنا بر این گزارش از مجموع ۱۰۰ هزار واحد مسکونی که بنیاد مسکن مأموریت دارد طی دو سال در شهرهای با جمعیت کمتر از ۱۰۰ هزار نفر در قالب طرح اقدام ملی مسکن ساخته و به متقاضیان واجد شرایط واگذار کند جمعاً عملیات طراحی ۷ هزار و ۳۶۴ واحد به اتمام رسیده و این واحدها در فاز شروع عملیات ساخت و ساز قرار گرفته اند.

بنا بر اعلام بنیاد مسکن این تعداد واحد در استان‌های مختلف کشور روز به روز افزوده می‌شود تا مطابق با زمان بندی تعیین شده طی دو سال، واحدهایی که عملیات و مأموریت ساخت آنها به بنیاد مسکن محول شده است احداث و به متقاضیان واگذار شود.

بر این اساس و مطابق با اعلام بنیاد مسکن هم اکنون پیشرفت فیزیکی طرح اقدام ملی مسکن در پروژه‌های تحت مدیریت و اجرای بنیاد مسکن معادل حدود ۸ درصد است.

مسئولان بنیاد مسکن در خصوص مشخصات شهرهایی که قرار است ۱۰۰ هزار واحد مسکونی از ۴۰۰ هزار واحد مسکن ملی در آن ساخته شود اعلام کردند: با توجه به اینکه جمعیت این شهرها که ۱۱۳۳ شهر برآورد شده اند، کمتر از ۱۰۰ هزار نفر است، بنیاد مسکن با توجه به نسبت قیمت مسکن به درآمد خانوار، درصد اجاره نشینی و سایر ویژگی‌های معیشتی و نیازمندی‌های مربوط به بخش مسکن در دهک‌های ۳ تا ۷ جامعه به طرح اقدام ملی مسکن ورود کرده است.

بنیاد مسکن همچنین در خصوص میزان تأمین زمین برای ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی اعلام کرده است: تا کنون به منظور ساخت ۳۸ هزار و ۵۷۲ واحد مسکونی در شهرها و استان‌های مختلف کشور عملیات تأمین زمین با همکاری سازمان ملی زمین و مسکن صورت گرفته است؛ این زمین‌ها از سوی سازمان ملی زمین و مسکن به بنیاد مسکن معرفی و صورتجلسه شده و هم اکنون در مرحله تحویل قرار دارد. در واقع برآوردها نشان می‌دهد برای سهمیه سال جاری بیش از ۸۰ درصد زمین‌ها معرفی شده و بنیاد در حال رایزنی برای تأمین مابقی زمین‌های مورد نیاز به منظور احداث صد هزار واحد مسکونی است.

Top